2018-2019 CAMFT Committee Members

2019 Annual Conference & Continuing Education Planning Committee



Bob Casanova
Maria Dylan
Carolyn Gerard
Shannon Hanrahan
Kathleen Wenger
2020 Annual Conference & Continuing Education Committee

Chiconia Anderson
Lynne Azpeitia
Maria Dylan
Carolyn Gerard
Shannon Hanrahan
Jan Mellinger
Lisa Romain

Audit Committee

Victoria Campbell
Chris Knisely
Ronald Mah

Bylaws Committee

Dean Lobovits
Susan Read-Weil
Curt Widhalm

CAMFT Connects Committee

Amber Allred
Robin Andersen
Chiconia Anderson
Kristy Labardee
Jan Mellinger
Lisa Romain
Katie Vernoy

Certified Supervisor Program Committee

Kristy Labardee
Maureen Houtz
Kathy Langsam
Helen Meek
Nilou Tohidian

Chapter Advisory Committee


Robin Andersen
Barbara Calvi
Jonathan Flier
Tammy Shelton
Katie Vernoy
Clinical Editorial Committee


Sheela Kamath
Jane Kingston
Ronald Mah
Continuing Education Provider Approval Program (CEPA) Committee

Christa Banton
Donna Benjamin
Nicki Bywater
Jennifer Caldron
Leah Flagg-Wilson
Christina Giles
Bindu Khurana-Brown
Cybele Lolley
Irene Lu
Ronald Mah
Lee Miller
Ghada Osman
Ava Phillips
Deborah Simmons
Annette Smith
Amy Specter

Crisis Response Education and Resource Committee



Greg Childs
Clint Christie
Mindy Fox
Nickie Godfrey
Cathryn Leff
Sandra Shields
Murray Sobel
Education Foundation Board

Bob Casanova
Darshana Doshi
Miguel Gallardo
Jen Mellinger
Curt Widhalm
Katie Vernoy

Education Foundation Scholarship Committee

Jeff Brosnan
Patrick Castrenze
Somi Han
Jessica Oakes
Gina Robertson Smith
Monica Thirant

Educational Foundation Strategic Planning Committee

Christa Banton
Bob Casanova
Cecile Dillon
Peter Geiger
Jan Mellinger

Elections Committee

Kathlyne Barnum
Carolyn Gerard
Jennifer Lundy-Aguerre

Ethics Committee

Nancy Brison-Moll
Raymond Cameron
Darlene Davis
Sharon Duffy
Angela Mohan
Ian Russ

Executive Committee Committee

Bob Casanova
Cathryn Leff
Jan Mellinger
Katie Vernoy
Curt Widhalm

Finance Committee

Barbara Calvi
Ariel Cohen
Virginia Green
Matthew Kinoshita
Kristy Labardee
Curt Widhalm

Honors Committee

Donald Hanley
Matthew Mock
Stephanie Thal

Insurance and Health Care Reform Committee

Ryan Buchmann
Nanci Finley
Ernest Isaacs
Steve Kassel
Matthew Kinoshita

Legislative Committee

Alan Bisarya
Bram Conley
Kristy Labardee
Reza Ghaboosi
Lynda Levy

Nominating Committee

Bob Casanova
Ariel Cohen
Bob Dalzell
Martha Frankel
Danah Williams

Political Action Committee


Matt Evans
Cathryn Leff
 Jan Mellinger
Patricia Ravitz
Katie Vernoy
Pre-Licensed Committee

Robin Andersen
Jeff Kashou
Travis Nelson
Lisa Romain
Monica Smith
Christine Swayne

Public Outreach Committee

Marcia Brandwynne
Holly Daniels
Jay Klapperman
Kelly Orchard
Danah Williams

Purview Committee


Jeff Brosnan
Darshana Doshi
David Leong
Howard Levitt
Ronald Mah
Strategic Planning Committee

Juan Gavidia
Jan Mellinger
Katie Vernoy
Danah Williams